ایران

پرفسور مریم میرزاخانی به جهان راز پرواز کرد


سایت ورقا مراتب همدردی و همدلی خود را برای پرواز ریاضی دان و دانشمند شهیر و جوان به جهان پنهان ابراز می دارد و این واقعه مؤلمه را به همسر و فرزند خردسالش به پدر و مادر عزیزش و به جهان دانش و فرزانگان کره خاکی تسلیت می گوید. 

روانش شاد و درجاتش عالی.

شرح اخراج یک نوجوان بهائی از دبیرستانی در نجف آباد اصفهان

اخراج جوانان بهایی از مدارس رسمی همچنان ادامه دارد. اولین اخراج دانش آموزان بهايی در منطقه ی نجف آباد اصفهان و حومه در تاریخ 13/7/1360 بود و هنوز (بهمن ماه سال1389) كه قریب سی سال از آن زمان گذشته، همچنان این داستان ادامه دارد.

خانم سمیرا ه ، متولد1371، ساكن گلدشت (شهركي مستقل در 10 كيلومتري شرق نجف آباد) كه در رشته ی گرافیك (هنرهای تجسمی)، در هنرستان شهید مجید ابوترابی، واقع در نجف آباد، به تحصیل اشتغال داشته، داستان اعجاب انگیز اخراج خود از دبیرستان و بخصوص نحوه ی برخورد مسئولین و دلایل و براهین آنان در مورد این ظلم بی امان را، به قلم گویا و شیوای خود، این سان شرح می دهد:

اخراج دانش آموز بهائی ازدبیرستان، بخاطر دفاع از اعتقاداتش

وقتی که سحر ثابتیان دانش آموز پایه دوم رشته ریاضی فیزیک در ساری، سر کلاس درس در مقابل اهانت های معلمش، با ادب و احترام از آرمان های دینی خود دفاع کرد، فردای آن روز او را از سر جلسه امتحان فرا خواندند و از دبیرستان اخراج کردند!

چندی پیش نیز، این مدعیان راه عدالت که فریاد دفاع از مظلومان جهانشان، گوش مردم دنیارا کر کرده است، با لودر و بولدوزر، خانه و کاشانه این خانواده را با پنجاه و یک خانه دیگر، با خاک یکسان میکنند. که هنوز پیگیری های حقوقی بدون فریادرسش. ادامه دارد.

پدر گرامی سحر، در اعتراض به این بی عدالتی آشکار نامه ای به ریاست آموزش و پرورش استان مازندران می نویسد که متن آن چنین است:

محمد نوری در گذشت

دانش آموزان عزیز یکی دیگر از مردان گرانقدر این سرزمین به جهان بالا شتافت.

محمد نوری او که نوای جان مریمش در قلب ملیونها ایرانی هنوز نجوا میکند،او که طنین صدای مهربانش از جای جای خانه های اقوام ایرانی به گوش میرسد،اوکه برای نسل جدید پیام محبت نیاکان نیک گهر را دارد،او که آواز لالایی اش میلیونها کودک پاک دل را بخواب فرا می خواند ،در شامگاه روز شنبه در گذشت

روانش شاد

کاهش تعطيلات تابستاني مدارس

کاهش تعطيلات تابستاني مدارس در صورت تنوع برنامه ها مناسب است

تهران- سخنگوي کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي ، کاهش تعطيلات تابستاني مدارس را در صورت ايجاد تنوع در برنامه هاي تابستاني اعم از اردويي و آموزشي مناسب اعلام کرد.

طرح عفاف و حجاب وارد كتاب‌هاي درسي مي‌شود

جزئيات طرح عفاف و حجاب وارد كتاب‌هاي درسي مي‌شود

ايلنا: معاون وزير و رئيس سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي با تاكيد بر اينكه اعتقاد داريم كه هر كاري بايد در آموزش‌وپرورش شروع شود تا اقدامي ريشه‌اي صورت گيرد گفت: اموزش و پرورش يكي از سازمان‌هاي عضو شوراي اجتماعي وزارت كشور است كه براين اساس معتقديم كه طرح عفاف و حجاب بايد وارد كتب درسي شود.

اعتصاب غذا؛ اعتراض در آستانه روز معلم

اعتصاب غذا؛ اعتراض در آستانه روز معلم

بهروز کارونی

شورای هماهنگی تشکل های صنفی معلمان ایران در بیانیه ای در آستانه روز معلم و هفته معلم، خواستار آزادی تمامی فعالان زندانی حقوق معلمان شد.

در ماه های پس از انتخابات ریاست جمهوری ۲۲ خرداد سال گذشته، شماری از فعالان حقوق معلمان به نام های هاشم خواستار، رسول بداقی و محمد داوری بازداشت شدند و در عین حال، فرزاد کمانگر، معلم در استان کردستان، همچنان زیر حکم اعدام به سر می برد.

شورای هماهنگی تشکل های صنفی معلمان ایران در بیانیه ای اعلام کرد که اعضای شورای مرکزی کانون معلمان و فعالان صنفی معلمان از روز ۱۲ تا ۱۸ اردیبهشت ماه به نشانه اعتراض به احکام غیر قانونی اعدام و حبس غیر قانونی همکاران زندانی خود اقدام به اعتصاب غذای کامل خواهند کرد.

عید گل و عید ظهور دو موعود الهی فرخنده باد

دانش آموزان عزیز ایران زمین

در این بهار کم نظیر یکی از اتفاقات جالبی که رخ داده، این است که امسال پنجم جمادی الاول یعنی سالروز بعثت حضرت باب یک روز قبل از عید گل یا عید رضوان قرار گرفته یعنی همانطوری که حضرت باب مبشر حضرت بهاءالله بودند و قبل از ایشان مردم را آماده ظهور بزرگ الهی کردند امروز هم این اتفاق زیبا دوباره خودشو در تقویم نشون میده که حضرت باب بشارت به ظهور عظیم الهی میدهند.

این دو عید بزرگ ، این دو جشن فرخنده در سرزمینی که هنوز به باور داران این دو هدیه خدائی ستم روا میدارند فرخند باد شادباشهای مخصوص ورقا تقدیم بر همه ایرانیان و همه زندانیان و بر همه کسانیکه قربانی تبعیض و رفتارهای غیر قانونی هستند و در خاتمه تقدیم بر همه دوستداران این دو ظهور بزرگ.

ای ایران شاد باشو دیر زی

سومين جلسۀ داگاه مديران جامعۀ بهائيان ايران

دانش آموزان عزیز

همه ما به اعضای هیئت هفت نفرۀ جانشین محفل ملی بهائیان ایران که خود را همواره سپر بلای جامعه بهائیان ایران کرده اند، افتخار میکنیم و برای صبر و استامت بی نظیر آنان خاضعانه دعا مینمائیم و به همه آنانیکه دست به یک چنین اقدام غیر انسانی و ضد حقوق بشری زده اند میگوئیم که به این روند غیر قانونی خاتمه دهند و بیش از این اسباب بی اعتباری و شرمندگی ایران و ایرانیان را در جهان فراهم نکنند. همه میدانند که یاران ایران از پاکترین و شریفترین شهروندان ایران هستند و این اتهامات ، جز وهمی بیش نیست و همه، زائیده کینه و دشمنی افرادی است که نه قانون میدانند و نه به ندای وجدان پاسخ میدهند.

این شعار اول انقلاب را به آنانکه تاریخ را خیلی زود فراموش میکنند هدیه میدهیم. «الملک یبقی مع الکفر و لا یبقی مع الظلم»

سومين جلسۀ داگاه مديران جامعۀ بهائيان ايران

بیست و سوم فروردین 1389

ژنو- هفت رهبر زندانى جامعۀ بهائيان ايران امروز در سومين جلسۀ دادگاه شركت كردند. اين جلسة دادگاه نيز غيرعلنى بود و اطلاعى از جزئيات آن در دست نيست. ديان علائى، نمايندۀ جامعۀ جهانى بهائى در دفتر سازمان ملل در ژنو، گفت: «ما فقط مى دانيم كه اين جلسه تشكيل شده اما هيچ اطلاع دقيق و موثقى از جريان آن در دست نيست.» او افزود: «بزودى سومين سال زندانى بودن اين هفت بهائى بيگناه آغاز مى شود. اين افراد بايد لااقل تا زمان اتمام اين روند شكنجه بار رسيدگى قضائى به پرونده شان به قيد ضمانت آزاد مى شدند. بنا بر قوانين بين المللى حقوق بشر وضعيت آنها به كلى غيرقابل قبول است.»